Меню Затваряне

Категория: Изкуствоведска

Запленени от сцената

Огнян Стамболиев

ISBN 978-954-337-497-7

„ЗАПЛЕНЕНИ ОТ СЦЕНАТА“ представлява мащабна панорама на десетилетията, в които Русенската опера, принципно на високо художествено ниво представя и класически шедьоври, и образци на съвременното оперно и балетно, включително и българското, творчество. И наред с документалността и обективността, особено ценно качество на книгата е и включването на лични спомени и впечатления, благодарение на което авторът постига емоционални описания на събитията. Опитен и компетентен наблюдател на случващото се в Русенската опера, Огнян Стамболиев цели на базата на богата документация, посредством концептуални фрагменти от историята ù, включително на собствените спомени, разговори и контакти, да очертае магистралните линии в развитието на театъра. Което придава специфична оригиналност на текста и предизвиква още по-голям интерес към многоцветното описание на събитията и атмосферата в града, на важните фигури, които с любов, талант и всеотдайност са градили Русенската опера в продължение на 75 години.
Проф. д-р БОЯНКА АРНАУДОВА, БАН

Замислена като своеобразна антология от творчески портрети на забележителни артистични фигури, основно: солисти, диригенти, режисьори, сценографи, хормайстори и директори – градители (според сполучливото авторско определение), възприемани през годините и като разпознаваема емблема на Русенската опера, книгата на ОГНЯН СТАМБОЛИЕВ несъмнено респектира както с многопрофилния си обем, така и с достойната за днешното му посвещение сериозна изследователска рефлексия.
Проф. д-р РУМЯНА КАРАКОСТОВА, БАН

Огнян Стамболиев (1947, Русе), критик, журналист, преводач. Автор на книгите: „Нова книга за операта“ в 2 тома, първата българска „Книга за оперетата и мюзикъла“ („От Офенбах до Уебър“), „Слънчевият тенор Николай Здравков“, „Несравнимият Кирил Кръстев“ (с две издания), на голям брой статии за българския музикален театър, преводач на оперни либрета и автор на текста на операта „Звезда без име“, 1985 (музика П. Хаджиев). Превел 70 пиеси за театъра и повече от 50 книги с поезия, проза, есеистика и драматургия от съвременни и класически румънски, френски и италиански автори.

Носител на 16 литературни награди от Румъния, България и Молдова, Лауреат на Румънската академия за превод, на наградите „Русе“, „Златен век“ и „Златна лира“ за музикална критика. Редактор на алманаха „Света гора“. Член на СПБ и ПЕН – България.

Слово и дело

Константин Илиев

ISBN 978-954-337-480-9

Книгата рисува жив и многопластов портрет на музикалния живот в България в периода 1945–1986 г. през погледа на Константин Илиев. В трите ѝ части, изградени като литературни „фрагменти“, авторът с присъщия си образен и нестандартен стил разкрива малко познати черти от характера на своите съвременници – както утвърдени класици, така и младите тогава носители на авангардното музикално изкуство. Възхваляван като диригент и критикуван като композитор, той споделя своите преживявания и размисли за трудния процес на създаване и утвърждаване на модерната музикална форма. По въздействащ начин са представени естетическите сблъсъци между новатори и традиционалисти, които Константин Илиев описва със своя характерен стил.

Николай Караджов. 50 години творчески път

Николай Караджов, състав.

ISBN 978-954-337-465-6

Художникът Николай Караджов е роден на 8 август 1950 година в село Малчика, Плевенска област. Завършва Художествената академия в София, специалност „Живопис“ при проф. Ненко Балкански през 1975 година. От 1976-а участва в десетки Общи художествени изложби в страната, както и в окръжни изложби на русенските художници. От 1979 година е член на СБХ. През 1976-77-ма година Николай Караджов излага свои картини в галерия Албърти в Лондон, а от 1997-2007-а в Gagliardy Gallery в Лондон.

Н. Караджов участва в представителни изложби на Българското изкуство в Русия, Румъния, Финландия, Германия, Австрия, Холандия, Португалия, Гърция, Мексико и др.страни. Негови творби са собственост на НХГ, СГХГ, галериите в Русе, Разград, Шумен, Ловеч, Плевен, Бургас, Ст.Загора, Казанлък, Кърджали, Перник и др. Картини на художника са притежание на частни колекции в България, Англия (над 100), Сърбия, Германия, Австрия, Белгия, Холандия, Франция, Финландия, САЩ и др.

Леонардо – първият дизайнер

Идеи, мечти и проекти

Кристина Мороци, Масимо Темпорели

ISBN 978-954-337-410-6

Леонардо, разглеждан от нова перспектива – не като артист, архитект, инженер или учен, а като дизайнер. В действителност съществува една-единствена червена нишка, която може да свърже последователно всички мултидисциплинарни дейности на Леонардо – страстта към проекта. Леонардо е велик проектант – творец, способен да минава от микромащаба към макромащаба, „от лъжицата до града“, и именно тази негова творческа способност, която смесва изкуст-во и наука, хармония и инженерна дейност, ни очарова и днес.

По идея на Марио Вискарди авторите анализират компетентно и умело всички характеристики на най-прочутите Леонардови проекти – от конния паметник на Франческо Сфорца до смърто-носните бойни оръжия или предметите за ежедневна употреба като тъкачните и строителните машини.

И накрая да добавим, че в книгата не липсват позовавания на го-леми фигури от италианския и световния дизайн, които следват стъпките на Леонардо в нашето съвремие.

Калоян Блажев


Калоян Блажев
ХЕРМАН ХЕСЕ ПО ПЪТЯ КЪМ БОЖЕСТВЕНОТО ЕДИНСТВО
Тази книга е плод на дългогодишните занимания на автора с личността и творчеството на Херман Хесе. Като германист той е запознат с голяма част от посветената му литература. Главната му цел е да проследи отношението на писателя към християнството и развитието на идеята за единството на всички хора във връзката им с Бога. Затова акцентът в настоящето изследване пада върху романа „Нарцис и Голдмунд“. Книгата представлява безспорен принос в тази посока, тъй като липсват други подобни тематични разработки не само у нас, а и в чужбина.Калоян Блажев е роден на 24 декември 1975 г. в Русе. Завършил е СУ „Христо Ботев“, а след това специалността „Приложна лингвистика“ във Великотърновския университет и магистратура по немска филология. Една година е специализирал немска литература в университета в Байройт. Над 10 години е работил като преподавател по немски език в СУПНЕ „Фридрих Шилер“ в Русе. Женен, с две деца. Напуска този свят на 21 септември 2015 г.